jízda na kole

Historie cyklistiky

HISTORIE CYKLISTI A JEHO EVOLUCE

První velká teorie cyklistiky se vrací do Leonarda da Vinciho, v roce 1490, který na toto téma zanechal velmi významné skici. Tyto projekty zahrnovaly kola stejného průměru s pedálovým a řemenovým převodovým systémem, který věrně následoval náš koncept řetězu. Jediná zásadní věc, která chyběla, bylo řízení.

V roce 1790 se narodil celerifero Conte Mede de Sivrac, ze dřeva, bez řízení a řetězu, s pokrokem tlačit.

Dračina von Drais (německý baron) sahá až do roku 1818 a skládala se z řídítek, které řídily přední kolo a sedlo; postup byl vždy v tahu, stejně jako materiál: dřevo.

První "skutečné" kolo bylo vynalezeno kolem roku 1839 skotským kovářem: Kirkpatrick Mac Millan a sestávalo z "vylepšeného draisienne", do kterého Mac Millan instaloval šikovný pedálový systém. Na rozdíl od draisienne, to stalo se možné se valit bez noh dotýkat se země.

První velocipede (takzvaný francouzský Michaux v 1855) model Michaudina měl pedály zapojené přímo na předním náboji, jehož kolo bylo velmi velké (asi 3 metry). Rám byl vyroben ze železa a brzda brusle byla na zadním kole. Toto kolo bylo velký úspěch, a šel od dvou vzorků 1861, k 4 vzorkům 1865. Funkce velkého předního kola měla zvětšit vzdálenost cestovala jako funkce času, proto ke zvýšení rychlosti. Výška předního kola donutila cyklistu použít krok k montáži do sedla.

Během tohoto období se také narodily první závody na kole, jejichž úkolem bylo propagovat toto médium, takže cíle byly komerční.

V roce 1868 kované ocelové rámy a vidličky, dřevěné kola obklíčená železem, gumové kryty kol.

V roce 1869 se Paříž - Rouen narodila ve Francii (první hlavní silniční cyklistický závod, z Paříže do Rouenu na vzdálenost 126 kilometrů, za účasti 304 závodníků), vyhrál anglický veterinář Moor, který cestoval na vzdálenost asi 15 km. / h.

První závod v Itálii sahá až do roku 1870 (Florencie - Pistoia); 33 km cestovalo za něco málo přes 2 hodiny.

Kolem roku 1875 se v Anglii objevil "velký B", známý také jako "pavouk", s předním kolem 1, 5 mv průměru, na jehož náboji byly umístěny pedály, zatímco malé zadní kolo sloužilo pouze jako opěrný bod.

První italskou klasiku (1876) vyhrála Maghetti, která cestovala 150 km od Milána do Turína.

Rousseau v roce 1877 vynalezl multiplikátory, které jsou aplikovány na přední kolo s řetězovým pohonem.

Mezi lety 1876 a 1879 Shergold, Vincent a Lawson aplikovali převody na zadní kolo.

V roce 1880 v New Yorku v Americe se zrodilo prvních 6 dní závodů na dráze.

V 1883 v Anglii Starley představil přenos řetězu na jeho “bezpečí”, kromě opakovaného použití tangenciálního a non-kolmého paprskového systému k náboji, pro lepší distribuci zátěže.

V 1888 Dunlop vynalézá pneumatiku; s příchodem pneumatiky Dunlop byl problém nerovnoměrných silnic v té době vyřešen především tím, že jízdní kola jsou pohodlnější a praktičtější.

Mezi lety 1889 a 1890 Michelin a Pirelli provedli změny v pneumatice, kterou vynalezl Dunlop.

V roce 1890 se narodila Paříž-Brest-Paříž: 1260 km bez přestávky na šlapání ve dne iv noci.

1896: zde je první francouzská klasika Paris-Roubaix.

V roce 1897 se zrodilo první volné kolo.

V roce 1898 jsou na jízdních kolech instalovány náboje vybavené brzdami "zadního pedálu".

Mezi lety 1900 a 1912 vzrostl počet jízdních kol v Itálii až na jeden milion kopií.

V roce 1903 se zrodila Tour de France, kterou vyhrál Maurice Garin, kominík z údolí Aosta.

Šest let po první "Tour de France", v roce 1909, Itálie přizpůsobila a organizovala první "Tour" poloostrova, díky vynalézavosti Uccio Costamagna "La Gazzetta dello Sport". 127 závodníků na startu závodu, kteří ještě nemají růžový dres jako symbol nadřazenosti a pořadí, nebylo založeno na čase, který každý závodník získal, ale na základě skóre přiřazeného na konci každé etapy. A už v první frakci "Giro" ztratil dva z nejpravděpodobnějších favoritů: "červeného ďábla", občana Asti Giovanniho Gerbiho a francouzského Luciena Mazana, kteří se nazývali Petit Breton (v poctě svým původům), oba se účastnili dvou různých pádů., Závěrečná klasifikace vynikla Luigimu Ganna, který vedl dva body Carlo Galetti a 15 bodů Giovanni Rosignoli.

Nakonec se v roce 1912 narodila profesionalita.

KLASIFIKACE SPECIALITŮ V CYKLISTU

První klasifikace rozlišuje nejdůležitější cyklistické závody v: silničních závodech, traťových závodech a běžeckých závodech (např. Cyklokros).

Hlavní speciality na trati reprezentují:

1. časovka (km od zastavení, individuální výkon a pronásledování týmu)
  2. skupinové závody (body, americké, předběžné a zadní motory)
  3. rychlostní závody
Hlavní speciality na silnici:

1. závody časových zkoušek (jednotlivci, páry a týmy)
  2. skupinové závody (online a ve fázích)